Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForumiLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 "Vogëlsirat" që ju sjellin të ftohtin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Keky-3nt
S.Moderator
S.Moderator



Numri i postimeve : 165
Age : 27
Vendodhja : preshev
Registration date : 25/10/2008

"Vogëlsirat" që ju sjellin të ftohtin Empty
MesazhTitulli: "Vogëlsirat" që ju sjellin të ftohtin   "Vogëlsirat" që ju sjellin të ftohtin Icon_minitimeSat Nov 01, 2008 8:08 am

Nëse jeni pranë një personi që është më grip dhe përpiqeni t'i largoheni për të mos marrë edhe ju virusin, duhet të bëni kujdes nga disa "vogëlsira".

Sipas një kërkimi të Universitetit të Virginias, ne listen e mjeteve që mbajnë Rhinovirus (virusit që provokon të ftohtin), janë objektet shtëpiake më të përdorura: telekomanda, dera e frigoriferit, rubineti i lavamanit, vende me të cilat njerëzit kanë kontakt të shpeshtë.

Studimi është kryer në një kampion prej 30 familjesh.

Rhinovirus, depozitohet në sipërfaqe të objekteve, ku mbijeton dhe i reziston ambientit shtëpiak për dy ditë.

Këshilla e ekspertëve vazhdon të jetë e njëjta: Kini kujdes për higjienën shtëpiake dhe pastroni mirë objektet që prekni dhe duart!


Si transmetohet?

Pyetja kryesore që bëhet është se si arrin virusi i ftohjes të kalojë nga duart në aparatin e frymëmarrjes?

Nuk është e thënë që të kesh zakone të këqija të higjienës. Mjafton që p.sh duart të prekin sytë dhe virusi nuk do ta ketë të vështirë të penetrojë në organizëm.

Megjithatë objekte "të rrezikshme" janë edhe stilolapsat e përdorur nga të tjerë ose mouse i kompjuterit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.presheva.albanianforum.net
 
"Vogëlsirat" që ju sjellin të ftohtin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Te Ja Ndrrojm Emrin Recycle Bin, "Shportes" pra veproni ne kete menyre
» Mars, roboti Phoenix drejt "vdekjes"
» Më 1 dhjetor nis shtrirja e EULEX-it në tërë Kosovën, raporton "Dnevnik"
» Dy të plagosur dhe një i arrestuar pas tentimvrasjes në lokalin "HAREM" në Prishtinë
» Sejdiu përuron pllakën "Faleminderit Zvicër" në Cyrih

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Lajmet :: Lajme Kombëtare-
Kërce tek: