ForumForumiPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rrezik per kredite ne valute

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Keky-3nt
S.Moderator
S.Moderator


Numri i postimeve : 165
Age : 21
Vendodhja : preshev
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Rrezik per kredite ne valute   Fri Oct 31, 2008 11:19 am

Edhe pse ndaj dollarit ka humbur shumë pikë muajt e fundit, monedha vendase lek vijon të mbetet e qëndrueshme ndaj euros.

"Megjithëse nuk ka një varësi zyrtare mes lekut dhe euros vlera e lekut shkon paralel me ate të euros. Kur euro humbet pike ndaj dollarit edhe leku dobësohet ndaj dollarit. Raporti euro lek ka qenë i qëndrueshëm për disa arsye që kanë të bëjë me dërgesat e emigrantëve, me pozicionin gjeografik të Shqipërisë, por edhe me faktin se shumica e tregtisë së vendit tuaj kryehet me BE", u shpreh drejtori i thesarit, BKT, Kaan Pekin.

Megjithëse nuk ka një varësi zyrtare mes lekut dhe euros vlera e lekut shkon paralel me ate të euros. Kur euro humbet pike ndaj dollarit edhe leku dobësohet ndaj dollarit.

Raporti euro lek ka qenë i qëndrueshëm për disa arsye që kanë të bëjë me dërgesat e emigrantëve, me pozicionin gjeografik të Shqipërisë, por edhe me faktin se shumica e tregtisë së vendit tuaj kryehet me BE.

Por a do të vazhdojë kursi i këmbimit mes euros dhe lekut të mbetet i qëndrueshëm dhe pa goditje të mëdha. Në këtë pikë ekspertët ndahen. Ka disa që mendojnë se kursi euro lek do vazhdojë të jetë stabël, por ka dhe disa të tjerë që nuk janë kaq të sigurtë

"Kursi do te ndjeke trendin qe ka patur historikisht, ne periudhen e ardhjes e emigranteve", u shpreh Erjon Tace, nga BKT.

Ndwrsa Pekin shprehet se periudhë afatshkurtër kursi i këmbimit euro lek do të jetë stabël ashtu si ka qenë deri më tani.


"Por në afatgjatë ekziston gjithmonë probaliliteti që raporti euro lek të rritet, cka do të thotë që leku mund të humbasë vlerë ndaj eurois. Gjithmonë ky është probabilitet dhe nëse kjo ndodh atëherë pasojat për ekonominë shqiptare do të ishin negative, e sidomos për ata që kanë kredi në valutë, që janë dhe pjesa dërrmuese", thote Pekin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.presheva.albanianforum.net
 
Rrezik per kredite ne valute
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Lajmet :: Lajme Kombëtare-
Kërce tek: