ForumForumiPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vlore, dyndje ngjalash ne Lagunen e Nartes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Keky-3nt
S.Moderator
S.Moderator


Numri i postimeve : 165
Age : 21
Vendodhja : preshev
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Vlore, dyndje ngjalash ne Lagunen e Nartes   Fri Oct 31, 2008 8:05 am

Peshkataret e zones se Nartes prej disa ditesh jane duke kapur sasi shume te medha gjahu.
Sipas tyre behet fjale per nje fenomen te rralle qe ndodh ne kete vend njehere ne 12 vjet dhe qe lidhet me shtegtimin e gjahut nga kjo zone ne drejtim te vendeve te ftohta.

Ne dy ditet e fundit ne Lagunen e Nartes jane kapur me dhjetra ton ngjala. Peshkataret thone se kane mundur te fitojne ne nje dite aq sa fitonin ne 6 muaj.

Sipas biologeve ky fenomen nuk eshte normal dhe gjuetia ne keto raste eshte shkaterruese per kete lloj specie te ujrave te lagunave.

Kapja e sasive te medha te gjahut sipas tyre ndikon ne uljen sasise ne ujera dhe qe peshkataret e kesaj zone do ta ndjejne ne periudhen ne vazhdim. Sasia shume e madhe e ngjalave mund te shihet edhe me sy te lire mbi uje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.presheva.albanianforum.net
 
Vlore, dyndje ngjalash ne Lagunen e Nartes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Lajmet :: Lajme Kombëtare-
Kërce tek: