ForumForumiPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fizika bërthamore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LeoO-3nt
..Administrator..
..Administrator..
avatar

Numri i postimeve : 573
Age : 22
Vendodhja : WwW.Alba-oNe.tK
Registration date : 25/10/2008

MesazhTitulli: Fizika bërthamore   Thu Oct 30, 2008 3:22 pm

Fizika bërthamore
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
Fizika bërthamore apo Fizika nukleare është pjesa e fizikës e cila merret me fizikën e madhësive të imta atomike.


[redakto] Pak histori
Bekeri në vitin 1896 duke punuar me kriprat e uranit zbuloi që emetojnë grimcaapo rrezatim, i cili vepron në pllakën fotografike.

Maria dhe Pjer Kiri duke bërë eksperimente treguan se me radioaktivitet nuk karakterizohet vetëm urani, por veti radioktive kanë edhe toriumi dhe komponimet e tij. Radioaktiviteti natyror vërehet tek elementet e rënda që kanë bërtham jo stabile, por kjo dukuri është vërejtur edhe tek elementet e lehta.

Radioaktiviteti është proces spontan i zbërthimit ose dezintegrimit të bërthamave atomike. Si pasojë e zbërthimit të tillë elementi kalon në një element tjetër me atë rast emiton grimva alfa, beta ose gama.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Fizika bërthamore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkencat Natyrore :: Fizika & Kimia-
Kërce tek: