ForumForumiPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Moto GP, nis era e “monopolit” te Bridgestone

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Moto GP, nis era e “monopolit” te Bridgestone   Mon Oct 27, 2008 1:01 pm

Kompania e vetme qe do furnizoje Moto GP eshte gjigandja japoneze Bridgestone.

Sporti i Moto GP nderron faqe duke ndjekur shembullin e Formula 1. Ne pisten “Ricardo Tormo” do zhvillohen testet e para dimerore me goma te njejta per te gjithe motorret.

Kompania e vetme qe do furnizoje Moto GP eshte gjigandja japoneze Bridgestone. Kjo kompani do furnizoje me goma te njejta te gjitha skuderite duke nisur qe nga sezoni i ardhshem. Testet e para ne pisten e Valencias i kane kryer Casey Stoner bashke me Pedrosa-n dhe kampionin e ri te botes, Valentino Rossi.

Vendimi per njehsimin e nje lloj gome qe nga sezoni 2009 ishte bere i ditur kohe me pare nga DORMA, institucioni zyrtar i garave me motorre. Ne sezonin qe sapo u mbyll, Moto GP garoi me dy lloje gomash pasi ne piste ndodheshin edhe goma Michelin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Moto GP, nis era e “monopolit” te Bridgestone
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Diskutime Shoqërore :: Sport-
Kërce tek: